+420 777 306 533
radka.barova@seznam.cz

Asociace českých a morovských maďarů si udržela místní spolky

Svaz Maďarů žijících v Karlových Varech

Asociace českých a morovských maďarů si udržela místní spolky

Česká republika – společnost – Maďarsko
Asociace českých a morovských maďarů si udržela místní spolky a členství i v době koronavirové pandemie
János Kokes, korespondent MTI, hlásí:
Praha, 26. března 2022, sobota (MTI) – Pandemie koronaviru sice v posledních dvou letech výrazně zúžila činnost Sdružení maďarů v Čechách a Moravě (ČSMMSZ), největší občanské organizace Maďarů v České republice se podařilo v tomto těžkém období udržet své místní sdružení a členství ve všech sedmi městech – oznámila ČSMMSZ ANNA RÁKÓCZI, vedoucí, která byla v sobotu 26. 3. 2022 znovu zvolena na úklidové valné hromadě jediné národní maďarské občanské organizace v ČR Republika v Praze, zastává národní prezidentskou funkci od roku 2006, na kterou nebyl na úklidové valné hromadě nominován žádný jiný kandidát. Ilona Mlejnek, národní místopředsedkyně Maďarské federace, která si také udržela svou funkci.
Ve zprávě starého prezidenta to vystihl: základní organizace věnují každoročně maďarským kulturním dnům, které se konají každý rok, mimořádně vysokou pozornost, protože s nimi mohou apelovat na české publikum. Kvůli pandemii se bohužel tyto oblíbené akce mohly konat jen v omezeném množství v letech 2020 a 2021.
Šéf Maďarské federace poděkoval Čechovi. Děkujeme Maďarskému státu za to, že svou finanční podporou výrazně napomáhal fungování dobrovolné společenské a kulturní organizace. Pravidelnou spolupráci s maďarským velvyslanectvím v Praze popsal velmi dobře a efektivně. Velvyslanec Miklós Boros osobně vystoupil na veřejném shromáždění a pronesl uvítací projev. Diplomat zdůraznil: Maďarsko si vysoce cení aktivit Maďarů v České republice a bude nadále poskytovat veškerou možnou pomoc.
Řečníci na setkání zdůraznili: spolek nadále věnuje zvláštní pozornost posilování národní identity Maďarů žijících v České republice a zachování a péči o maďarské kulturní tradice.
Izabella Jégh, občanská organizace s největším počtem členů na Slovensku Maďarsku, Slovenský maďarský Sdružení sociálních a veřejných prací, národní předsednictví Čsemadoku a bratislavské volby, ve svém projevu na veřejnosti jako sembly Gyelmet vyzval na důležitost zachování rodného jazyka a tradic, ocenil práci Maďarské federace v České republice a že zdůraznil, že Csemadok je stále otevřen spolupráci a posilování vzájemných vztahů se svou sesterskou organizací v České republice.
CSMMSZ vznikl v roce 1990 a je největším a nejvlivnějším Maďarem v ČR, který má v současné době kolem 8 000 lidí.
organizace. V sedmi místních spolcích – Brünn, Karlovy Vary, Lovosice, Plzeň, Praha, Ostrava, Teplice – vykonávají svou činnost.
Počet členů se pohybuje kolem 450. Šestkrát do roka vydává federace tisíc kopií připravovaný časopis veřejného života a kultury s názvem Pražské zrcadlo /Prágai Tükör/Což jsou jediné maďarské noviny v Česku.
Asociace Maďarů v Čechách a na Moravě je zastoupena v radě národnostních menšin, která působí po boku české vlády a v kulturním a vzdělávacím portfoliu
v odborových výborech. CSMMSZ se podílí na práci maďarské rady Diaszpora a je členem Asociace maďarských organizací v západní Evropě (NYEOMSZSZ).
Zdroj. János Kokes – šéfredaktor časopisu Prágai Tükör